Також капи допомагають закріпити вже отриманий результат ортодонтичного лікування, запобігаючи поверненню зубів у початкове положення. Як вибрати капу для дитини, скільки триває лікування, скільки коштує конструкція? Стоматологи клініки доктора Чертова готові дати відповіді на всі ваші запитання.
Капа, або так звані трейнери – це силіконова знімна ортодонтична конструкція, виготовлена з м’яких гіпоалергенних матеріалів. Система забезпечує комфортне, але при цьому ефективне лікування дефектів прикусу.
Капи поділяються на кілька різновидів. За способом виготовлення:
1. Стандартні (універсальні) – продаються у готовому вигляді, проте не враховують індивідуальні особливості зубощелепної системи пацієнта. Основна перевага таких систем – доступна ціна. Але ефективність лікування буде значно нижчою.
2. Індивідуальні – виготовляються персонально для кожного пацієнта за зліпками зубів та результатами 3D-моделювання.
3. Термопластичні – також персоналізовані, виготовляються із спеціального пластичного матеріалу, який притуляють до зубних поверхонь. Матеріал повторює форму прикусу та застигає. Такі конструкції найчастіше використовують для закріплення результатів лікування.
По тривалості носіння трейнери бувають цілодобові (у дітей використовуються рідко, тільки при важких дефектах прикусу) і нічні (такі капи надягають на зуби дитині вночі або кілька годин на день).
Капа для зубів може застосовуватися як самостійно, для усунення невеликих проблем із прикусом у дитини, так і в комплексі з іншими ортодонтичними конструкціями.
Ортодонтичні проблеми у дитячому віці вирішуються набагато простіше, ніж у дорослому. Справа в тому, що дитяча зубощелепна система більш податлива і пластична, тому для корекції прикусу потрібно менше зусиль та часу.
Механізм корекції прикусу трейнерами полягає у постійному тиску пластини на зубний ряд, внаслідок чого одиниці приймають анатомічно правильне положення, а постійні зуби ростуть у потрібному напрямку. Система підбирається ортодонтом для кожного маленького пацієнта індивідуально, враховуючи ступінь вираженості дефекту, вік дитини.
- Т4К – трейнери для дітей від 6 до 8 років. Так звана преортодонтична капа для вирівнювання зубів дитині. Корекція проходить у 2 етапи
– блакитна пластина – м’яка та еластична. Конструкція дбайливо змінює прикус, не завдаючи при цьому дискомфорту. Тривалість носіння – 6-8 місяців
– рожева пластина – тугіша, для закріплення результату. За принципом дії аналогічна до ретенційної дуги, яку використовують після носіння брекетів. Тривалість носіння – 6-12 місяців.
- Т4А – для дітей від 12 років. Гнучкий трейнер із гіпоалергенного поліуретану коригує незначні дефекти вже сформованого прикусу (вирівнювання передніх зубів, закріплення результату після брекетів) або використовується для боротьби зі шкідливими звичками у дитини (ротове дихання, міжзубне положення язика, бруксизм, гризіння нігтів)
- І-3 – трейнер для корекції молочного прикусу. Показаний дітям, у яких рано випали молочні зуби, для запобігання зміщенню інших одиниць. Тривалість лікування – 4-8 місяців (або до моменту прорізування постійної одиниці)
Відмінність двох даних технологій як у зовнішньому вигляді,так і у функціональності, ступені впливу на патологію. Брекети – незнімна конструкція, капа – знімна ортодонтична система. Капи не створені для корекції серйозних дефектів прикусу, тоді як брекети зможуть виправити навіть найзапущеніші проблеми та нерівності зубного ряду. Капи часто використовуються як доповнення до основного лікування (для закріплення вже сформованого прикусу), а брекети – як основна терапія.
Також відмінність у вартості ортодонтичних систем. Капа – бюджетний варіант, вартість брекетів залежить від матеріалу та виду (але ціна у будь-якому випадку буде набагато вищою).
У кожної методики є свої показання та протипоказання до застосування, переваги та недоліки – підібрати оптимальний варіант може лише кваліфікований ортодонт.
- Естетичний зовнішній вигляд
- Лікування без дискомфорту, болю та неприємних відчуттів
- Безпека – конструкції виготовлені з гіпоалергенних матеріалів
- Простота домашнього догляду за ортодонтичною системою
- Можливість виготовлення персональної конструкції
- При носінні кап не порушується дикція
- Не травмується слизова та ясна, не відбувається стирання емалі
Капа для вирівнювання зубів показана дитині за наявності таких проблем:
- Скученість зубів – одиниці «находять» одна на одну
- Зміщення окремих зубів стосовно всього ряду
- Раннє випадання молочних одиниць без прорізування постійних
- Широкі проміжки між зубами (діастеми, треми)
- Незначні зміщення щелепи вгору/вбік/зниз
- Ретенційний етап виправлення прикусу – підтримуючий та закріплюючий ефект після зняття брекет-систем
Як одягати капу?
- Почистіть зуби звичним способом
- Трейнер промийте спеціальним миючим засобом
- Подивіться, де знаходиться «маркерний язичок» і при надяганні стежте, щоб маркер торкався язика
- Злегка притисніть конструкцію зубами
Як правильно носити капу і доглядати її?
- Під час їжі та гігієнічних процедур знімайте капу.
- Враховуйте, що чим довше трейнер знаходиться у роті, тим швидше настане бажаний ефект. При тривалій перерві в носінні знижується ефективність лікування. В середньому носити капу рекомендується від 14 годин (час залежить від віку дитини, ступеня дефекту та пластичності щелепної системи)
- Капи необхідно регулярно чистити – для цього заведіть окрему щітку. Промивати їх потрібно прохолодною або теплою (але не гарячою) водою
- Зберігати трейнер потрібно у спеціальному контейнері
Дитячі ортодонти стоматології доктора Чертова на особистій консультації розрахують приблизний курс лікування та детально розкажуть вам всі нюанси й особливості носіння і догляду за капами.
Капа для вирівнювання зубів дітям – від чого залежить ціна? Вартість лікування капами залежить від тривалості курсу корекції, матеріалу та виду конструкції, додаткових послуг (комп’ютерне 3D моделювання, професійне гігієнічне чищення, лікування карієсу, хвороб пародонту).
Щоб розрахувати індивідуальну вартість лікування трейнерами у стоматології доктора Чертова, запрошуємо вас на особисту консультацію до дитячого ортодонта. Фахівець оцінить стан зубного ряду вашого малюка та підбере відповідну систему для корекції дефекту.